Datum vytvoření
19. 1. 2017, 23:25:00
Poslední úprava
4. 10. 2017, 18:06:32
Období článku
19. 1. 2017
Rubrika
Informace a program
Puchýřovské zájezdy
Na letošní Puchýř je zatím v plánu pět zájezdů. Podle zkušeností z minulých ročníků se obsadili přichystané čtyři zájezdy a na některý se mnohdy vypravovaly i dva autobusy. Přesto se může stát, že bude letos menší zájem nebo už bude váš zájezd plně obsazený. Proto raději uveďte v přihlášce i náhradní variantu zájezdu. Zrychlíme a zjednodušíme si navzájem komunikaci pro tyto případy. Děkujeme.
1 Slavkovské bojiště
První zájezd představí účastníkům známá i neznámá místa Slavkovského bojiště. Žurán a Santon znají snad všichni z hodin dějepisu, na Prackém kopci stojí jako upomínka krvavé bitvy majestátní Mohyla míru.
Na bitevním poli, a ne jenom u Slavkova, však neumírali jen vojáci. Jeden z novějších památníků je tak třeba věnovaný koním padlým v nejrůznějších bitvách.
Pokud hlavně všechno dopadne jak má, čeká účastníky tohoto zájezdu jedna perlička. Za průvodce zájezdu domlouváme člověka nadšeného nejen do napoleonské historie, ale také do způsobů středověké tortury, takže na úplný začátek všechny čeká vycházka na šibeniční vrch.
Závěr naopak bude patřit prohlídce samotného Slavkova, dle zájmu účastníků zámku nebo zdejšího pivovaru.
2 Chřiby
S historií bude spojen i náš druhý zájezd, i když podle názvu to spíš vypadá na túry přes Buchlovské hory.
Taky jí začneme, vycházkou od turistické chaty na Bunči k rozhledně na nejvyšším vrcholu Chřibů Brdo. Pozor! Jen pro tento zájezd (termín) máme z rozhledy bez ohledu na počasí garantovaný výhled až na Alpy!
Okolí chaty na Bunči je pak spjato se zdejší partyzánskou historií, což možná uvítají turisté plnící TTO Po stopách II. odboje na jižní Moravě, protože Bunč je jedno z míst uvedené v záznamníku.
Z Bunče sjedeme o obce Modrá, kde se proti proudu času vrátíme ještě víc, až do dob Velké Moravy a jejich knížat. Kdo by se nechtěl historii tak moc věnovat, může se podívat třeba do zdejšího nově otevřeného vodního světa nebo si udělat krátkou vycházku do blízkého Velehradu k poutní bazilice.
3 Slovácko (Strážnicko)
Třetí zájezd naopak přiblíží historii a především kulturu vesnic Slovácku a na úpatí Bílých Karpat. V plánu jsou i dvě rozhledny, takže milovníci věží, zbystřete!
Abychom pak obzor účastníků rozšířili nejen pohledem z ochozů, navštívíme rodný dům bratří Úprků nebo muzeum oskeruší. Pravá slovácká vesnička pak čeká ve skanzenu ve Strážnici. Zájezd ukončí prohlídka malebných vinných sklepů v Petrově-Plžích.
4 Hanácké Slovácko
Možná vás zarazí, že na Hanácké Slovácko nepojedeme na sever k Vyškovu, Prostějovu nebo až k Olomouci, ale na jihozápad směrem do Klobouk a Židlochovic. Ano, to jsou kraje, kde Maryša vařila své pověstné kafe. A proč se to tu jmenuje Hanácké Slovácko? Kdo na tento zájezd pojede, aspoň má inspiraci na všetečnou otázku pro průvodce zájezdu.
Nad Klobouky si vyšlápnete k historickému větrnému mlýnu (tzv. větřák) a poznáte, že tyto dominanty zdejších kopců to neměly vždy lehké a byly doby, kdy vůbec nemohly sloužit svém bohulibému účelu.
Také v rámci tohoto zájezdu se snažíme dojednat jednu návštěvnickou perličku, a tou je zámek v Židlochovicích. Objekt je turistům běžně nepřístupný, protože slouží pro komerční účely. Z toho se také odvíjí skutečnost, že dopředu nevíme, jaký rozsah interiérů nám bude zpřístupněn. Určitě to ale bude víc, než ostatním, kterým musí stačit pohled zvenčí.
Zájezd ukončíme krátkým posezením a degustací v jednom z místních vinařství.
5 Slovácko (Čejkovicko)
Také tady dám všetečným turistům tip na otázku: víte, proč se zdejším kopcům říká Modré hory? Dozajista vám dobře poradí váš průvodce.
Než se však dostanete do krajiny Modrý hor, zastavíte se v malebném Vrbasově muzeu ve Ždánicích. Podle tohoto města nese název přírodní park, přes který povedou sobotní trasy.
Po návštěvě Modrých hor čeká účastníky tohoto zájezdu prohlídka Templářských sklepů v Čejkovicích. Ta je včetně degustace součástí ceny zájezdu. Zdejší příroda však lidem nedává jen dobré hrozny a lahodné víno. Přesvědčit se o tom můžete v bylinkovém království Sonnentor.
6 Dolní Kounice, Židlochovice a Blučina
Protože byl o zájezd číslo 4 velký zájem, ale zároveň kvůli programu (sklípek není nafukovací) nešlo přidat další autobus, vyřešili jsme to přidáním nového zájezdu.
Šestý zájezd začneme prohlídkou Dolních Kounic a zdejších církevních památek židovské čtvrti a zříceniny kláštera Rosa coeli. Kolem poledne pak autobusem vyrazíme směrem k Židlochovicím s krátkou zastávkou u vyhlídkové věže u Bratčic.
Zhruba kolem jedné hodiny už bude vše připraveno na krátkou degustaci v Židlochovicích. Po ní se pěšky vydáme přes rozhlednu Výhon do nedaleké Blučiny, kde si prohlédneme zdejší kostel, vystoupíme na věž a navštívíme zdejší archeologickou expozici. Zájemci se navíc ještě můžou zastavit na další degustaci, tentokrát ve zdejším minipivovaru.